Haber

3200 yıllık formülden elde edilen koku Diyarbakır’da sergilendi.

3200 yıllık formülden elde edilen koku ile farklı medeniyetlerin kopyaları Diyarbakır’da sergilendi.

İçkale’deki Aya Yorgi Kilisesi’nde düzenlenen “Kokularıyla İz Bırakan Mezopotamya Sergisi”ne katılan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ali İhsan Su, 3200 yıllık formülden elde ettiği “Mezopotamya kokusu” ile stant Roma döneminden, Asur, Babil, Sümer ve Mısır’dan. Uygarlıklarıyla ilgili koku şişeleri ve kaplarının kopyalarını inceledi.

Su, burada yaptığı konuşmada, kokunun dünya ticaretinde değerli bir yere sahip olduğunu ve elde edilen kokunun ticarileştirilmesi ve markalaştırılması gerektiğini ifade etti.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Lideri Hasan Maral, bölgedeki zengin bitki örtüsünden ilham alan kokuların son derece değerli olduğunu belirtti.

Turizmin gelişmesi adına değerli adımlar attıklarını belirten Maral, “Biz şunu fark ettik. İz bırakan, akılda kalan bazı şeyler ön plana çıkıyor, koku da bunlardan biri. Paydaşlarımızla birlikte çalışacağız. turistik boyuta, kokunun derinliğine ve zenginliğine.” dedi.

Koku Kültür ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Bihter Türkan Ergül, kazılarda elde edilen replikalar, koku şişeleri ve içindeki bitkilerle kokuları döneme uygun hale getirdiklerini söyledi.

Ergül, “Burada 3200 yıllık kokuya ulaşma şansımız var ve koklayacağız” dedi. söz konusu.

Bihter Türkan Ergül, 3200 yıllık formülden elde edilen kokuyu Vali Su’ya ikram etti.

Etkinlik stant açılışı ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu