Haber

BM Rusya’yı oyladı: Ukrayna’dan koşulsuz ve derhal çekilin

İki gün süren ve çok sayıda konuşmacının katıldığı BM Genel Kurulu’nda karar, 193 kişilik heyet tarafından 32 çekimser, 7 hayır oya karşılık 141 oyla kabul edildi.

Rusya, Beyaz Rusya, Mali, Suriye, Nikaragua, Eritre, Kuzey Kore hayır oyu verirken, Küba, Cezayir, Ermenistan, Bangladeş, Bolivya, Çin, Hindistan, Pakistan, İran, Kazakistan, Özbekistan, Sudan, Uganda ve Vietnam çekimser kaldı. ülkeler ortada kaldı.

BM Genel Kurulunda alınan karar bağlayıcı değildir.

Türkiye dahil 50 ülkeden adil barış çağrısı

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50’den fazla ülkenin ortak ev sahibi olduğu kararda, BM kuralı gereğince tüm üyelerin bir başkasının toprak bütünlüğüne veya siyasi bağımsızlığına karşı tehdit veya güç kullanmaktan kaçınması gerektiği vurgulandı. durum.

Zor kullanma tehdidinin veya zorla alınan toprakların hukuken tanınmayacağının belirtildiği kararda, kalıcı ve adil bir barışın uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlayacağı kaydedildi.

Kararda, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının yol açtığı muazzam insani yıkım kınanırken, savaşın küresel gıda güvenliği, enerji, nükleer ve çevre güvenliği üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekildi.

Tüm üye devletleri ve uluslararası kuruluşları “Ukrayna’da kapsamlı, adil ve sürdürülebilir bir barış” sağlanmasına yönelik diplomatik çabalarını artırmaya davet eden kararda, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları doğrulandı. yapıldı.

“Çatışma sona ermeli”

Kararda, “Rusya Federasyonu’na askeri güçlerini tüm Ukrayna topraklarından gelişigüzel, düzensiz ve acil bir şekilde geri çekmesi ve çatışmayı sona erdirmesi için davetimizi yineliyoruz.” kelimeler yer aldı.

Çatışmanın taraflarının uluslararası insancıl hukuk uyarınca tüm yükümlülüklerini yerine getirmelerinin talep edildiği kararda, sivil toplumun güvenliğinin ve insani yardımın engelsiz bir şekilde ulaştırılmasının sağlanması gerektiği vurgulandı.

Kararda, uluslararası hukuka göre kabahat sayılan fiillerin bağımsız soruşturmalarla tespit edilerek cezalandırılması gerektiğinin altı çizildi.

BM Genel Kurulu kararları bağlayıcı değildir

Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’ne daimi üyeliği nedeniyle, üye devletlerin burada karar alması zorlaştı. Bu nedenle BM üyeleri Rusya ile ilgili kararları bağlayıcı olmadığı halde BM Genel Kurulu’na getirdi.

2 Mart 2022’de BM Genel Kurulu, Rusya’nın saldırganlığını kınayan bir kararı 141 ‘evet’ oyu ile kabul etti. Yine 24 Mart’ta Genel Kurul, Rusya’yı “korkunç bir insani duruma” neden olduğu ve “Ukrayna’da sivillerin korunması ve insani yardım sağlanması” nedeniyle kınayan bir kararı 140 “evet” oyu ile onayladı.

Genel Konsey, 7 Nisan 2022’de Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılmasına karar verdi.

BM Genel Kurulu 12 Ekim 2022’de Rusya’nın ele geçirdiği dört bölgeyi oy çokluğu ile tanımama kararı alırken, 14 Kasım 2022’de Rusya’yı Ukrayna’ya savaş tazminatı ödemeye davet eden kararı kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu