Haber

Brunei, Fukushima’dan Tarım ve Deniz Ürünleri İthalatını Durduracağını Duyurdu

BANDAR SERİ BEGAWAN, 11 Eylül (Xinhua) — Brunei Temel Kaynaklar ve Turizm Bakanlığı, Japonya’nın Fukushima vilayetinden tarım veya deniz ürünleri ithalatı yapılmadığını duyurdu.

Borneo Bülten gazetesinde Pazar günü yayımlanan habere göre, söz konusu garanti, bakanlık tarafından 24 Ağustos itibarıyla hasar gören Fukushima nükleer santralinden radyoaktif atık suyun Pasifik Okyanusu’na boşaltıldığına ilişkin son haberlere yanıt olarak verildi.

Bakanlık, beslenme kalitesi ve güvenlik standartlarını korumak amacıyla Japonya’dan gelenler de dahil olmak üzere ithal edilen besin kaynaklarının sıkı bir şekilde denetlenmesi amacıyla Brunei Sultanlığı Gıda Kurumu ile aktif olarak işbirliği yapmaya devam edeceğini belirtti.

Haberde, ithal edilen tüm çiftlik ve deniz ürünlerinin, ihracatçı ülkedeki ilgili otorite tarafından tanınan bir sağlık sertifikası, bitki sağlığı sertifikası veya radyoaktif element analiz raporunun olması gerektiği belirtildi.

Haberde, ithal edilen eserlerin saltanat tarafından verilen ithalat lisansında belirtilen kurallara uygun olması gerektiği de belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu