Ekonomi

Bülent Arınç’ın sözlerinin ardından tartışma alevlendi: Seçim ertelenecek mi, AK Parti’nin görüşü ne?

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremin ardından 14 Mayıs’ta yapılacağı işaret edilen seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği tartışma konusu oldu.

Tartışmayı Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Bülent Arınç yürüttü. “Mayısta da Haziranda da seçim olmayacak, olamaz” Muhalefet kanadı bu açıklamaya tepki gösterdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son yaptığı açıklamada, “Savaş dışında seçim ertelenemez. YSK’nin böyle bir talepte bulunması demokrasiye darbe olur”dedi.

Deprem felaketinin yaralarının sarılmaya çalışıldığı günlerde artık “yüksek sesle” konuşulmayan konu, gündemdeki önemli konulardan biri haline geldi… AK Parti’nin görüşü bir haberde yer aldı. Konuyla ilgili bugün BBC Türkçe’de yayınlanan haber.

BBC Türkçe’yi bilgilendirmek “Bir AK Parti yetkilisi”Şu an için seçim takviminde herhangi bir değişiklik öngörülmediğini belirten , şu bilgileri paylaştı:

“Seçim ertelenmedi, süreç olduğu gibi devam ediyor. Gerekli teknik altyapı hazırlanırsa 14 Mayıs’ta seçim yapılacak. Bunlar partide, yetkili kurullarda değerlendiriliyor.

– Örneğin sandıklar için teknik destek gerekiyor, konteynerler gerekiyor. İlçe seçim kurullarının mühürlerinin basılması gibi teknik hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Büyüdüler.”

Seçimin ertelenmesi AK Parti kulislerinde ve siyasi olarak hoş karşılanmıyor ve ileri bir tarihe ertelenmesi durumunda kurallar daha da sertleşebilir ve muhalefet de bundan etkilenebilir. “Sivil darbeden seçimden kaçtı”telaffuzuyla, bir yıpratma politikası izlemesi için para alıyor.

Seçimin ertelenip ertelenmeyeceği konusunda son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söyleyeceği belirtilse de, “Parti kurullarında bir karar alınmadı ama 14 Mayıs ağırlıklı görünüyor. Yetiştirilmedi denilse de 18 Haziran’da yapılacak”görüş dile getirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu