Haber

İnsanlar Sıla Türkiye’ye örnek oluyor

Saray Belediyesi, beyin sarsıntısı geçiren aileler için yeni bir proje başlattı. Halkın Sılası adlı proje ile ilçedeki boş evler depremzede ailelere tahsis ediliyor. Halkın Sıla projesi deprem bölgesinden gelen insanlara sıcak bir sevgi ortamı sunmayı amaçlıyor.

Türkiye’yi derinden sarsan depremin üzerinden beş gün geçti. oldu. Türkiye’nin dört bir yanından tüm sivil toplum kuruluşları ve belediyeler ellerinden gelenin en iyisini yapmak için kolları sıvadı. Bu kısa sürede yardım tırları deprem bölgesine sevk edildi. Bölgeye giden yardım kampanyasına destek veren Saray Belediyesi, ilk nesilden itibaren çalışmalara başlayarak, 5 TIR ve 2 tır malzeme gönderdi.

BAŞKA BİR ŞEYLER YAPACAĞIMIZI DÜŞÜNDÜK

Yaraların ilk anda sarılması için yardımların bölgeye ulaştırılmasının hayati önem taşıdığını belirten Saray Belediyesi yetkilileri, bölgede yapılan temaslar neticesinde bir proje daha üretilmesi gerektiğini ve bu nedenle Halk Yürüyüşü’nü başlattıklarını söylüyor. Sıla projesi.

Yıkımın getirdiği travma ve aksiliklerden bölge halkının uzaklaşması ve insanların kısa sürede konut ortamı sıcaklığına kavuşabilmesi projenin ana hattıdır.

KISA SÜREDE AYRILAN KONUTLAR

Proje kapsamında boş kalan evlerinin kapılarını açan hayırsever vatandaşlar sayesinde belediye yetkilileri, aileleri doğrudan deprem bölgesinden eşyalı evlere getirmeye başladı. Eşyasız evler de kısa sürede, bir günlüğüne donatılarak depremde evsiz kalan ailelerin kullanımına açıldı.

Gelen ailelerin rahatı için her şey en ince ayrıntısına kadar titizlikle hazırlanır. Bu nedenle mutfaklardaki yiyeceklerden kişisel hijyen malzemelerine kadar her şey ilk andan itibaren hazırlanır. Eve giren aileler yanan bir soba ve çocukları için hazırlanan oyuncakların nostaljisiyle karşılaşırlar.

ÖRNEK OLMAK EN BÜYÜK İSTEĞİMİZDİR

Saray Belediyesi Başkan Yardımcısı Fuat Ünal, ailelere başlarını sokabilecekleri komple bir evin ötesinde, yaşadıkları derin acıları unutturacak kusursuz bir sevgi ortamı yaratmayı önemsediklerini ifade ederek, şu şekilde konuştu: “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Saray Belediyesi de hızlı bir şekilde harekete geçti. Başımıza gelen bu milli felaket karşısında elimizden geleni yaptık. Bu arada arkadaşlarımız bir proje geliştirdiler. Halkın Sıla projesi ile evlerimizi, barınaklarımızı, evlerimizi ve gönüllerimizi depremzedelere açtık. Emeği geçenlere sonsuz minnettarım.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu