Ekonomi

Petrolde OPEC+ ivmesi devam ediyor

Petrol piyasasında OPEC+’nın üretimi kısma kararı ile stoklardaki düşüş yukarı yönlü hareketi destekleyen unsurlar olarak öne çıktı.

ABD ham petrolü haftanın dördüncü işlem gününde 80 doların altını test etse de, haftalık prim yüzde 6’da kaldı. Benzer bir ivme Brent petrolünde de gözlendi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin yanı sıra Ekim ayında aldığı yıl sonuna kadar günlük 2 milyon varil üretim kısma kararı 5 Mayıs 2022’de piyasada istikrarın sağlanması hedefiyle Mayıs ayı itibarıyla günde yaklaşık 1 milyon varil. 6 milyon varil gönüllü kesinti yapılacağını belirtti.

OPEC+’nın petrol piyasasındaki kararına ek olarak, ABD’den gelen hisse senedi verileri de prime temel oluşturdu. ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre ticari petrol stokları geçen hafta 3,7 milyon varil azaldı. Bilgiler ayrıca motorin ve diğer rafineri ürünleri stoklarında düşüşe işaret etti.

Vanir Global Markets Pte’nin Genel Müdürü James Whistler, OPEC+’ın beklenmedik arz kesintisi kararı koalisyonun fiyatları 80 doların üzerinde tutmaya odaklandığını gösterirken, dünyanın geri kalanında üretimi artırmak için daha fazlasını yapmak için gerçek bir tehdit görmediklerini söyledi.

habermesudiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu