Haber

Ukrayna’da bekleyen Türk gemileri için görüşmeler sürüyor

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, “Ülkemize güvenli bir şekilde getirilmeleri için Ticaret Bakanlığımız ve ilgili paydaşlarımızla koordineli olarak hem Ukrayna hem de Rusya ile görüşme halindeyiz.”

Tahıl Girişimi’nin Rusya tarafından durdurulmasının ardından İstanbul Boğazı ve Ukrayna limanlarında bekleyen gemilerin olup olmadığı sorusuna Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, girişimin eski haliyle devam etmesinden yana olduklarını bir kez daha vurguladı. . İstanbul’da kurulan Ortak Uyum Merkezi’nin yeterli personelle faaliyete devam etmesi konusundaki kararlılıklarını yineleyen kaynaklar, “Girişim Rusya tarafından durdurulduktan sonra Ukrayna’dan yeni bir gemi gelmesi söz konusu değil. Ancak var. Girişim durdurulmadan önce Ukrayna’ya gitmek için başvuran gemilerin durumu, girişimin devamı için yürütülen çalışmalar kapsamında değerlendirilecek” dedi.

Ukrayna limanlarında bekleyen Türk gemilerinin sorulması üzerine kaynaklar, “Bayrağı, sahibi veya şirketi olan ticari gemilerimizin güvenli bir şekilde Türkiye’ye getirilmesi için Ticaret Bakanlığımız ve ilgili paydaşlarımızla koordineli olarak hem Ukrayna hem de Rusya ile görüşme halindeyiz. Türkçedir, ülkemizedir. En emniyetli ve en güvenilir zaman takip edilmektedir. Kelam. Şartlar sağlandığında gemilerimiz emniyetle Türkiye’ye getirilecektir” dedi.

Bakanlık kaynakları, Yüksek Askeri Şura’nın ne zaman toplanacağının sorulması üzerine, Kurul’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacağını bildirdi.

Her zamanki gibi Ağustos ayının ilk haftasında yapılmasının planlandığını belirtti.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias ile yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki yeniden güven artırıcı görüşmeler için mutabakata varıldığını hatırlatan kaynaklar, bir karar olup olmadığı sorusuna takvimle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. zaman çizelgesi oluşturuldu. Yunanistan’ın Türkiye ile Yunanistan arasında 1988’de imzalanan ve 15 Haziran-15 Eylül tarihleri ​​arasında, milli ve dini bayramlarda tatbikat yapılmayacağını belirten muhtıraya uyup uymadığı sorusu üzerine kaynaklar, gelişigüzel bir olumsuzluk olmadığını belirterek, her iki ülke de pozitif gündemi sürdürmek için çaba sarf etti. o gösterdi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu