Haber

Eski Belediye Başkanı Nedim Bıyıklı’nın hatırası müzede yaşatılacak

Eski Belediye Başkanı Nedim Bıyıklı’nın hatırası müzede yaşatılacak.

KASTAMONU – Kastamonu’nun Daday ilçesinde 15 yıl belediye başkanlığı yapan ve hayatını kaybeden Nedim Bıyıklı’nın adı ve eşyaları, oğlunun yaptırdığı müzede yaşatılacak.

1984-1999 yılları arasında 15 yıl süreyle 3 dönem belediye başkanlığı yapan ve daha sonra Kastamonu’nun Daday ilçesinde vefat eden Nedim Bıyıklı’nın adı, belediye başkanlığı döneminde aracı ve eşyaları bugün de müzede yaşatılacak. kurduğu Daday Çömlekçilik At Çiftliği. Belediye Başkanı Nedim Bıyıklı’nın oğlu Levent Bıyıklı tarafından hazırlanan ve adını “Nedim Bıyıklı Kültür Evi”nden alan müzede yöresel giysiler, eski malzemeler, eski büro gereçleri, çeşitli ustaların resim ve eserleri ile çok sayıda eski malzeme bulunuyor. Yöresel giysiler ve Daday semtine özgü eşyaların yer aldığı müzede Belediye Başkanı Nedim Bıyıklı’nın kullandığı eşyalar dikkat çekiyor. Ziyaretçilerini 1990’lı yıllara götüren müze, vatandaşlar tarafından ziyaret edilebiliyor.

“Müzemizi teşhire hazır hale getirmek için 18 ay çalıştık”

Levent Bıyıklı, kurduğu çiftlikte hazırladığı müzede babasının anısını yaşatacağını belirterek, “Rahmetli babam Nedim Bıyıklı, Daday’da üç dönem belediye başkanlığı yaptı. Akabinde turizme yönelerek biniciliğe başladı. Biz de işimize devam ediyoruz. babamdan sonra babamdan kalan malzemeleri toparlamak istedik babamın hatırasını yaşatmak istedik eski malzemeleri ortaya getirdik eski günlerimizi unutmayalım çocuklarımız da görsün istedik geçmiş, nasıl bir hayat yaşanmış ve daha önce neler yapılmış.Eski malzemeleri toplayıp bir araya getirdik.İlçemizde ilk müze Nedim Bıyıklı Kültür Evi oldu.Kastamonu’da böyle bir müze sanırım bir ilk. 18 ay çalışarak burayı bu hale getirebildik.18 ayda eksikleri tamamlayarak bitirebildik.İnşallah bu hafta müzemizi açıp müzemizi vatandaşların ziyaretine açacağız. . ekipman babamdan miras kaldı. Bir kısmını kendim topladım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu