Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında düştü

Günün ilk yarısında düşüş eğilimi izleyen BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 63,63 puan azalarak 13,00 saat prestijiyle 7.673,75 oldu. Toplam işlem hacmi ise 56,8 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,48 ve holding endeksi yüzde 1,11 kaybetti. Orta branş endekslerinde en fazla kazandıran yüzde 2,77 ile inşaat, en çok gerileyen ise yüzde 2,45 ile ticaret oldu.

Küresel piyasalarda ekonomik aktivitedeki hareketlilik güçlü seyrini sürdürürken, bugünün yoğun makroekonomik veri takviminin varlık fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Analistler, yatırımcıların ABD ekonomisindeki “yumuşak iniş” beklentileriyle birlikte resesyon ihtimalini değerlendirdiklerini hatırlatarak, buna rağmen enflasyonun hedeflenen seviyenin oldukça üzerinde seyrederken tahvil piyasalarında satış baskısının devam ettiğini kaydetti.

Çin’de bugün açıklanan veriler, zaten deflasyonist bir süreçte olan ülke ekonomisine ilişkin endişeleri artırırken, Çin Halk Bankası veriler açıklanmadan önce 1 yıllık borçlanma faizini 15 baz puan indirerek yüzde 2,65’ten yüzde 2,50’ye indirdi. .

Ülkede sanayi üretimi yüzde 3,7, perakende satışlar yüzde 2,5 artmasına rağmen beklentilerin oldukça altında kaldı.

Analistler, öğleden sonra veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise New York Fed imalat endeksi ve ABD’de perakende satışların takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.800 ve 7.900 seviyelerinin direnç pozisyonunda olduğunu belirtti. 7.600 ve 7.500 puanla ana pozisyonda yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu