Haber

TBMM Başkanlığı seçiminde üçüncü tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, yeni Meclis Başkanını seçmek için toplandı. Birinci tür milletvekili seçimlerinde adaylar seçilebilmek için gerekli olan 400 oya ulaşamadı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yapılan birinci tür oylamada 586 milletvekili oy kullandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 317, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl 131, Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç 51, DÜZGÜN Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı 42, DEVA Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu 16, Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun 20, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay 3 oy aldı. 6 oy da geçersizdi.

2. TIPTA BAŞKA KİMSE YOK

Adaylardan hiçbiri Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçilebilmek için gerekli üye tam sayısının üçte iki (400) çoğunluğunu sağlayamadı. TBMM Başkanlığı seçiminde ikinci cinse geçildi. İkinci cinste adaylardan hiçbiri Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçilebilmek için üye tam sayısının üçte ikisinin oyunu alamadı ve üçüncü türe geçildi.

Üçüncü tipte 301 oyluk basit çoğunluk aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oyu alan üye Başkan seçilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu